logo-web-02

П

роектну територію зони національного природного парку«Гуцульщина» складають угіддя НПП загальною площею 32271 га. Природоохоронний пріоритет проектної території – збережені фрагменти смерекових та букових старовікових лісів та пралісів, а також природні букові ліси з домішкою ялиці і явора.

Проблемними на території НПП є землі, які входять до складу Парку без вилучення у постійних користувачів. Їх площа – 12083 га. Режим лісокористування, який там на даний час проводиться, не завжди відповідає чинному природоохоронному законодавству. Внаслідок цього НПП не в змозі забезпечувати повноцінне збереження природних комплексів заповіданої території. Для оптимізації функціональної структури НПП найбільш цінні землі інших користувачів пропонується вилучити та передати у постійне користування Парку. За попередньою оцінкою, їх загальна площа складає 1320,7 (остаточна площа буде визначена після польових обстежень в рамках впроваджуваного проекту). Частина із них входить до складу природоохоронних об’єктів: ландшафтного заказника «Каменець», заповідного урочища «Каменець, ландшафтного заказника «Грегіт», заповідного урочища «Ротул». На цих землях збереглися букові, скельно-дубові, ялицево-букові, ялинові старовікові ліси і праліси.

У складі флори пропонованих територій нараховується 20 видів рослин, занесених до Червоної книги України (2009): баранець звичайний, гніздівка звичайна, лілія лісова, підсніжник білосніжний, зозулькитравневі та Фукса, любка дволиста, билинець довгорогий та щільноквітковий, псевдоорхіс білуватий, зозулині сльози яйцеподібні, траунштейнера куляста, булатка довголиста, плаун річний, беладонна звичайна, пізньоцвіт осінній, шафран Гейфелів, лунарія оживаюча, коральковець тричінадрізаний, сосна кедрова європейська. Зростають також 9 рідкісних видів грибів: мутин собачий, гомф булавоподібний, трутовик зонтичний, хрящ-молочник чорний, філопор рожево-золотистий, сироїжка синювата, катателазма царська, боровик королівський, лускач.

У складі рослинного покриву – чотири рослинні угрупування із Зеленої книги України (2009). Це – букові ліси з домінуванням у травостої лунарії оживаючої, букові ліси з домінуванням у травостої листовика сколопендрового, угрупування сірої вільхи з домінуванням у травостої страусового пера, ялинові ліси з домінуванням у травостої плауна річного.

Фауна представлена понад 1400 видами тварини. Із них 65 видів занесені до Червоної книги України (2009), в тому числі ведмідь бурий, кіт лісовий, рись, видра, саламандра плямиста, тритон карпатський, тритон альпійський, глушець, орябок, дятел зелений, дятел трипалий, сова довгохвоста, сичик-горобець, лелека чорний та ін.

У Космацькому середньогір’ї в зоні ялинових пралісів і старовікових лісів знаходяться залишки древніх (віком понад 5 тис. років) мегалітичних святилищ, зокрема астрономічно-календарне святилище на г. Лисина Космацька.

 

Карта Національного природного парку «Гуцульщина»

Національний природний парк «Гуцульщина» 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #fbeac9 #eef11939 #030714102116