logo-web-02

П

роектну територію зони Ужанського національного природного парку складають угіддя НПП загальною площею 391593га. Її найвищий природоохороннтй пріоритет має велика площа старовікових лісів і пралісів – загалом 3737,3 га.

Територія входить до складу Міжнародного біосферного резервату „Східні Карпати”, що охоплює з української сторони також регіональний ландшафтний парк „Надсянський”, зі сторони Словаччини – НП „Полоніни”, зі сторони Польщі – Бещадський НП та регіональні ландшафтні парки „Долина Сяну” та „Ціснянсько-Ветлінський”.

Проблемними на території НПП є землі, які входять до складу Парку без вилучення у постійних користувачів. Їх площа - 9938,6 га. Режим лісокористування, який там на даний час проводиться, суперечить чинному природоохоронному законодавству. Внаслідок цього НПП не в змозі забезпечувати повноцінне збереження природних комплексів заповіданої території. Для оптимізації функціональної структури НПП ці землі пропонується вилучити та передати у постійне користування Парку. На них на площі 1545,7 га збереглися букові, яворово-букові та ялицево-букові старовікові ліси і праліси, які в майбутньому можна буде включити у склад об’єкту ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та старовікові ліси Німеччини». Частина цих старовікових лісів і пралісів входять до складу цінних для збереження заповідних об’єктів – лісові пробні площі проф. А.Златніка у букових пралісах, лісовий резерват «Дубова», лісовий резерват букових, яворово-букових та яворових лісів в урочищі «Під Росолом», резерват букового пралісу «Явірник», резерват букового пралісу «Солянський».

В складі флори невилученої території виявлено 15 видів, занесених до Червоної книги України (2009). Серед них скополія карніолійська, гніздівка звичайна, коручки морозниковидна та темно-червона, лілія лісова, плаун колючий, пальчатокорінники м’ясочервоний та плямистий, баранець звичайний, лунарія оживаюча, беладонна звичайна, підсніжник білосніжний, косарики черепичасті, костриця гірська, траунштейнера куляста.

В складі рослинного покриву виявлено шість угрупувань, занесених до Зеленої книги України (2009): угрупування букових лісів з домінуванням у травостої листовика сколопендрового, букових лісів з домінуванням у травостої лунарії оживаючої, букових лісів з домінуванням у травостої скополії карніолійської, ацидофільних скельнодубових лісів, звичайногоробиново–букових лісів, яворових лісів з домінуванням у травостої лунарії оживаючої.

У фауні зареєстровано 1287 видів тварин. З них безхребетних – 1074 види, риб – 19 видів, земноводних – 12 видів, плазунів – 9 видів, птахів – 113 видів, ссавців – 60 видів.

Карта Ужанського національного природного парку

Ужанський національний природний парк 

 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #fbeac9 #eef11939 #030714102116